פנסיית חובה לעצמאים

כחלק מחקיקה חברתית ובמטרה לדאוג לעתידם הכלכלי גם של עוסקים עצמאיים, נחקק ב- 2017 חוק פנסיית חובה לעצמאים (עוסקים מורשים ופטורים כאחד), שיאפשר להם לדאוג לעצמם מבחינה כלכלית גם לאחר גיל פרישה וסגירת העסק. מה בדיוק אומר החוק? ומה שיעורי ההפקדה הקבועים בחוק? כל זאת ועוד במאמר הבא שלפניכם

פערים ורשת ביטחון כלכלי – כך הכל התחיל

הקמה וניהול של עסק עצמאי בישראל כרוכה בלא מעט בירוקרטיה וקשיים בהתנהלות מול הרשויות הממשלתיות השונות, ובעיקר רשות המיסים, כשבנוסף על כך, נלווית גם התחושה של אי הוודאות הכלכלית. יחד עם זאת, ישראלים רבים לא מוותרים על החלום להקים עסק עצמאי, ולמעשה, מדובר בפלח של כ – 12% מציבור המועסקים במשק הישראלי.

אם לא די בקשיים אלו, במהלך השנים התפתחו גם פערים בכל הקשור לזכויות הפיננסיות וההטבות השונות המגיעות לשכירים לעומת העצמאים, כשאחת הבולטות מביניהם היא צבירת הכספים לחיסכון הפנסיוני, כספים שנועדו להבטיח איכות חיים ואיתנות פיננסית גם לאחר גיל פרישה, מצב שהשאיר עצמאים רבים ללא רשת ביטחון כלכלית.

 

פנסיית חובה לעצמאים

פנסיית חובה לעצמאים החל משנת 2017 משרד האוצר חייב את העצמאים (עוסקים מורשים ועוסקים פטורים) להפקיד למוצר פנסיוני  וזאת במטרה להבטיח את עתידם הכלכלי של העצמאים לאחר גיל הפנסיה.

חובה זו הינה תולדה של מקרים בהם  עצמאים אשר הגיעו לגיל פנסיה לאחר שסגרו/מכרו את העסק מצאו את עצמם ללא הכנסה מספקת בגיל הזקנה וכן לאפשר דמי אבטלה לעצמאי.

לפיכך, חוקק חוק פנסיית חובה לעצמאים אשר מחייבת את העצמאי להפקיד לאחר ממוצרי החיסכון לפרישה, כדלהלן:

  • קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים.
  • חובה זו, חלה על עצמאים בגילאי 21-60 , אשר רשומים לפחות חצי שנה כעוסקים לפי סעיף 52 לחוק מס ערך מוסף.
  • חובה זו לא חלה על עצמאים, אשר חגגו 55 שנה בינואר 2017, יום כניסת החוק לתוקף.
  • עבור ההפקדה לקרן פנסיה, המפקיד יקבל הטבת מס בעת הגשת הדו"ח השנתי.
  • חובת ההפקדה מוחלת בגין כל שנת מס בה העצמאי נהנה מרווח בעסקו בשנת המס הרלבנטית, קרי כשיש הפסד , החובה להפקיד לפנסיה לא חלה על העצמאי.

פנסיית חובה לעצמאים

להלן שיעורי וסכומי ההפקדה – ברמה החודשית (נכון לשנת 2022)

  • עד הכנסה של 4,953 ש"ח (50% מהשכר הממוצע במשק) יש להפקיד  4.45% מההכנסה החייבת בדיווח.
  • מעל הכנסה של 4,953 ש"ח ועד ל 9,906 ש"ח (השכר הממוצע במשק) – יש להפקיד 12.55% מההכנסה החייבת בדיווח.
  • עבור הכנסה מעל 9,906 ש"ח – אין חובה חוקית להפקיד לפנסיה.

 

לדוגמא:

הכנסה שנתית כעצמאי – 350,000 ש"ח (הכנסה חודשית ממוצעת 29,167 ש"ח).

הפקדה שנתית נדרשת לפנסיה  שיעור הפקדה  חודשים  הכנסה חודשית
2,645 = 4.45% *  *4,953
7,459 = 12 (4,953 9,906)
10,104

הפקדה מעבר לדרישת החוק 

חוק הפנסיה לעצמאים אמנם שיפר רבות את מצב הדברים, אך בסופו של דבר ניתן לראות כי הסכומים שחובה להפקיד על פי חוק הינם נמוכים למדי. לפיכך, כדי לשמור על אותה רמת חיים לה התרגלתם גם לאחר פרישה, מומלץ להפקיד לצבירה לחיסכון פנסיוני יותר מהמינימום שהחוק דורש ולכל הפחות עד לסכום ההפקדה המקסימלי בגינו ניתן לקבל הטבות מס.

במידה ואתם מעוניינים להפקיד מעבר לסכום ההפקדה המקסימלי בגינו ניתן לקבל הטבות מס, מומלץ לחפש אפיקי השקעה אלטרנטיביים, כמו קופות גמל לדוגמה, עם תשואה גבוהה ודמי ניהול נמוכים.

כך תדע מהם סכומי ההפקדה לחיסכון הפנסיוני 

מעבר לכך שמדובר בחוק, אשר הפרתו עלולה לעלות לכם בקנס של 500 ₪, מדובר בסופו של דבר ברשת ביטחון ובעתיד הכלכלי שלכם. לפיכך, חשוב לדעת מהם הסכומים המומלצים להפקדה וחיסכון, באופן שיאפשר לכם לקיים את אותה איכות החיים לה התרגלתם בתקופה שלפני הפרישה.

באמצעות ליווי מקצועי של רואה חשבון מומחה ומנוסה, תוכלו להבין מהם סכומי המינימום הנדרשים ומהם האפיקים והאלטרנטיבות הקיימות והמומלצות ביותר לחיסכון פנסיוני עבורכם.

לתשומת ליבכם:

עצמאי שלא יפריש לפנסיה יקבל קנס שנתי בסך 500 ש"ח .

 

שאלות ותשובות בנושא פנסיית חובה לעצמאים

בעקבות פערים רבים בכל הקשור לנושא הזכויות הכלכליות בין שכירים לעצמאים, נחקק בשנת 2017 חוק פנסיית חובה לעצמאים, המחייב עוסקים מורשים ועוסקים פטורים להפריש סכומים קבועים למוצרים פנסיוניים שונים, במטרה להבטיח עבורם עתיד כלכלי גם בתקופה שלאחר פרישה וסגירת העסק.

כל עוסק עצמאי, הרשום לפחות חצי שנה ומוגדר ככזה על פי הקריטריונים והסעיפים הרלוונטיים של רשות המיסים, אשר גיל העוסק נע בין 21 ל – 60 (למעט עוסקים בני 55 שנים בינואר 2017 – תאריך כניסתו של החוק לתוקף), חייבים בחוק פנסיית חובה לעצמאים.

יש לציין כי חובת ההפקדה לפנסיה חלה רק במקרים בהם העוסק העצמאי נהנה מרווחים בשנת המס האמורה. כלומר, בשנים בהם העסק גרף הפסדים, לא תחול חובת ההפקדה לפנסיה.

חוק הפרשת הפנסיה לעצמאים מחייב הפקדה בסכומים יחסית מינימליים, כפי שתוכלו לראות בהרחבה במאמר לעיל ולפיכך, כדי לדאוג לרשת ביטחון כלכלית יציבה ואיתנה בהגיע לגיל פרישה, מומלץ לכל עוסק עצמאי להפריש למוצרים הפנסיוניים השונים הקיימים בשוק, סכומים שיאפשרו לו לקיים את אותה איכות החיים לה הורגל לפני תקופת הפרישה.

בכל הנוגע לסכומי הפרשות ובעיקר כשמדובר בעתיד הכלכלי שלכם, אין מקום למשחקים, השערות וניחושים, חייבים להתייעץ עם איש מקצוע מיומן בתחום ולשכור את שירותיו של רואה חשבון מקצועי ומיומן שיעשה לכם סדר בדברים.

חזרו לחלק שמעניין אתכם
רואה חשבון יניב נשר
צריכים ייעוץ מקצועי ?
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם
מאמרים נוספים:
5/5
אישור ניהול ספרים

אישור ניהול ספרים מהווה מסמך המאשר כי ניהול הנהלת החשבונות כפי שמתבצע בספרים המיועדים לכך מתבצע כסדרו ועל פי חוק. מדובר באמצעי שממנו מסוגל פקיד

מקדמות מס הכנסה

כל גורם פרטי ועסקי נדרש לדווח באופן שנתי למס הכנסה ומתוקף כך לשלם את מקדמות מס הכנסה כחוק, בהתאם לשיעורים שנקבעו לכך בעבור כל שנה.

ניכוי מס במקור

ניכוי מס במקור נחשב לפעולת חובה שגרתית למדי, אם כי מדובר בנושא שדורש בעיקר מבעלי עסקים ובעלי מקורות הכנסה נוספים (משכר דירה, מכירת ניירות ערך

תשלום מקדמות מס הכנסה

תשלום מקדמות מס הכנסה מהווה פעולה אפקטיבית בתהליך המיסוי לעסקים, במסגרתה העסק ישלם מקדמה על חשבון חבות המס השנתית שלו, כך שבסיום השנה מרבית התשלום

החזר מס

אם אתם שכירים שמשלמים מס הכנסה ולאורך 6 השנים האחרונות החלפתם מקום עבודה, יצאתם לחל"ת או לחופשת לידה, השתחררתם מהצבא, קיבלתם דמי אבטלה, התגרשתם, קיבלתם

חשיבותה של אסטרטגיה שיווקית

בעידן המידע, אנחנו נחשפים לעוד מגוון רחב של תחומים, אפשרויות ופלטפורמות שנרצה להיחשף בהן ובעיקר – לחשוף באמצעותן את העסק. אסטרטגיה שיווקית היא התחום שמתווה,