דוח שנתי מס הכנסה

כל העצמאיים בישראל מחויבים בהגשת דוח שנתי מס הכנסה. דוח זה נערך באופן עצמאי או על ידי רואה החשבון של העסק. מילוי מדויק, אחראי ובכובד ראש של הדיווח הכולל את כל ההכנסות וההוצאות המוכרות בניכוי יחסוך כסף רב וימנע קשיים וסיבוכים מיותרים מול רשויות המס.

 

כמה נקודות להתנהלות נכונה מול הדוח:

דוח שנתי מס הכנסה משקף את יכולותיו ומאפייניו הפיננסיים של כל עסק, מה שמסייע לרשות המיסים להחליט על שיעור המס השנתי ולהתאים אותו למצב הכלכלי האותנטי. כדי שתחשיב המס יתאים באופן מדויק, כדאי לשים לב למספר נקודות:

 • להביא בחשבון הוצאות מוכרות גם באופן חלקי, כמו נסיעות, טלפון, הוצאות אירוח, רכב, ארוחות, מתנות ועוד.
 • לצרף כל אסמכתא מתאימה המזכה בנקודות זיכוי במס, כמו הפרשות לקרנות שונות ולחיסכון הפנסיוני, קבלות על תרומות, אישור תושב מיישוב ספר, הסכם גירושין ועוד.
 • לוודא שמחזור ההכנסות בדיווח תואם לזה שדווח באותה השנה למע"מ.
 • אם העסק מעסיק עובדים שמתגוררים מעבר לקו הירוק, יש לוודא שהוצאות השכר עבורם מדווחות בהתאם לדיווח הרשום בלשכת התעסוקה.

 

"ואלה שמות": כל הטפסים המעורבים בהגשת דוח שנתי מס הכנסה

 • עוסקים פטורים – דיווח על מחזור ההכנסות למע"מ (כדי לוודא שהן לא עברו את התקרה המותרת של עד 102,292 ₪ נכון לשנת 2022) וכן דו"ח שנתי לעצמאי/ בעל שליטה, הקרוי גם "דוח רווח והפסד". 
 • עוסקים מורשים/ חברות – טופס 126 המייצג דיווח שנתי ובו מפורטים כל ניכויי מס הכנסה והביטוח הלאומי ממשכורות העובדים.
 • טופס 856 – דוח שנתי ובו פירוט כל התשלומים לספקים והאם וכיצד נוכה מהם מס. 

 

דיווחים שמזכים בניכויים

קיימים מקרים שבהם ניתן לנכות מחבות המס כלפי העוסק וחשוב לכלול אותם בדיווח, בצירוף אסמכתאות מתאימות:

 • הוצאות מוכרות כמו למשל על נסיעות עסקיות או ציוד משרדי
 • הפרשות למוצרי חיסכון כמו קופת גמל, קרן השתלמות או קרן פנסיה
 • תרומות הנחשבות כהוצאה מוכרת
 • נכות של קרוב משפחה (בן, הורה או אח) או לחילופין בן/ בת זוג 
 • ילדים 
 • תשלומי מזונות
 • עולים חדשים/ תושבים חוזרים
 • ועוד.

 

מדריך להגשת דוח שנתי למס הכנסה

את הדוח ניתן להגיש לעתים באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים, אך ההמלצה היא תמיד להיעזר באיש מקצוע שיעשה זאת בעבורכם.

כל תושבי ישראל שיש להם תיק במע"מ ובמס הכנסה כעוסקים פטורים או מורשים, מחויבים להגיש את הדוח השנתי עד למועדים שנקבעו בחוק. חשוב לציין בנקודה זו, שעוסקים מדווחים למס הכנסה באופן שנתי, אך כלפי מע"מ והביטוח הלאומי קיימת חובת דיווח שונה, הנפרשת על מועדים רבים יותר לאורך השנה.

הדו"ח השנתי שאותו מגישים הוא טופס מס הכנסה מספר 1301 ואליו יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים. במסגרת הדיווח, הנישום (בעל העסק, החייב בדיווח) מצהיר על כל הכנסותיו לאורך שנת המס ומכל המקורות בישראל ובחו"ל וכן מצהיר על כל הוצאותיו כפי שהתרחשו בתהליכי הפקת ההכנסות. מילוי הדו"ח לעתים הופך מורכב, כך שרצוי להתייעץ לגביו ולגבי המילוי המדויק של סעיפים שונים. 

 

הוצאות שנכללות בדוח השנתי 

כל הוצאה מוכרת בעסק היא מעין "בונוס" לנישומים, שכן היא מקטינה בפועל את הרווח השנתי והדבר מביא לכדי הקטנה בחבות המס. את ההוצאות שאינן מוכרות לא כוללים בתוך הדיווח השנתי ולמעשה, אין להן כל השפעה כך שמיותר להשקיע בתיעודן בתוך הדו"ח. 

מה נחשב כהוצאה מוכרת? עקרונית, מדובר בכל הוצאה שנוצרה לצורך הפקת הכנסה כמו למשל: הוצאות פרסום, הוצאות על משכורות עובדים, על שכר דירה לעסק ועוד. 

מה נחשב כהוצאה שאינה מוכרת? מדובר בכל הוצאה שאין לה קשר או זיקה להפקת ההכנסות בעסק כמו לדוגמה: ארוחה במסעדה, הוצאות על מימון, טיסה לחו"ל וכן הלאה. בחלק מהמקרים ניתן להכיר בהוצאות באופן חלקי, אך רשות המיסים תבחן כל מקרה לגופו ורצוי לקבל על כך ייעוץ מראש מרואה חשבון. 

לאחר הכנת דוח שנתי מס הכנסה, ניתן יהיה לקבל את תמונת המצב המדויקת לעניין התשלום במס או לחילופין ההחזר במס לו זכאי הנישום. 

 

מסמכים נוספים שצריך לכלול בדיווח:

 • קבלות מקור בנוגע להוצאות וההכנסות לאורך השנה (כאן קיים יתרון טוב לעסקים שמתנהלים עם מערכת הנהלת חשבונות מסודרת שבה הנתונים מתקבלים בשוטף)
 • טופס 867 מהבנק המעיד על הכנסות מניירות ערך, דיבידנדים, ריבית וכיוצ"ב.
 • רישיון הרכב וביטוחי הרכב – אידיאלי לעסקים שבהם הרכב נחשב הוצאה מוכרת. יש לציין גם את מספר הקילומטרים שהרכב נסע לאורך השנה. 
 • טופס 106 – לנישומים שעובדים במקביל כשכירים או שעבדו כשכירים בחלק משנת המס. יש להעביר את טופס 106 מכל מעסיק שהוציא תלוש שכר לאורך השנה.
 • אישורים שנתיים מקופת הגמל, קרן הפנסיה או קרן השתלמות שמזכים בהפחתת מס.

 

כל הסעיפים העיקריים שמרכיבים את הדוח השנתי:

פרטים כלליים: יש לציין את פרטי שני בני הזוג (אם יש) בשמות מלאים, מספרי ת.ז, טלפונים, כתובות מייל וכתובת פיזית.

פרטי העסק: פירוט ההכנסות של העוסק ובן/ בת זוגו, מעמדם האזרחי וכל מקורות ההכנסה הנוספים, רישום שם העסק, כתובתו וסוג העיסוק.

הכנסות מיגיעה אישית: מחזור ההכנסה ללא מע"מ ובהפחתת כל ההוצאות בניכוי. 

הכנסות מרכוש: הכנסות קיימות (אם יש) מדמי שכירות, ניירות ערך ועוד. 

ניכויים וזיכויים: כל ניכוי אישי מזכה כמו תשלום על ביטוח אובדן כושר עבודה, דמי ביטוח לאומי, תשלום לקרן השתלמות ועוד. הרישום מתייחס גם לבני זוג לרבות במצבים של הורות לילדים, חד הוריים, עולים חדשים, משלמי מזונות ועוד. 

 

משרד רואי החשבון יניב נשר מטפל במקצועיות בדוחות השנתיים

אם הדוח השנתי מורכב ואתם זקוקים לגורם מקצועי ואיכותי שידאג לטפל בו, משרד רואי החשבון יניב נשר יבצע עבורכם את המלאכה. המשרד צבר לאורך שנותיו ידע נרחב בתחומי המיסוי, ניסיון עשיר בטיפול בסוגיות מורכבות בנוגע ומיומנות רבה בעריכת תחשיבים חשבונאיים, תכנוני מס והכנת הדוחות השנתיים להגשה לרשויות המס. 

לקבלת שירות מסור ואפקטיבי החוסר לעסק שלכם אלפי שקלים בשנה, אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר וליהנות מעוד שלל פתרונות מקצועיים כמו הנהלת חשבונות, גבייה, ייעוץ עסקי ועוד.

חזרו לחלק שמעניין אתכם
רואה חשבון יניב נשר
צריכים ייעוץ מקצועי ?
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם
שירותים נוספים:
5/5
שירותי ראיית חשבון

בעלי עסקים נדרשים למגוון רחב של פעולות, הרבה מעבר למתן שירות או יצירת פעולות שיווק ומכירה. כדי לסייע בהתנהלות במישור הכלכלי והבירוקרטי מול הרשויות, נדרשים

ביקורת חברות

ביקורת חברות מיועדת למתן חוות דעת מקצועית, חיצונית ואובייקטיבית על פועלה של חברה או ארגון עבור צדדים שלישיים כמו בנקים, חברות אשראי, משקיעים, רשויות וספקים.

הקמת מערך גביה

מה צריך עסק כדי לנהל גבייה יעילה מלקוחותיו? ניהול משימות שוטף ואחראי, הבנת תהליכי הגבייה האפשריים במצבים שונים, איתור פתרונות מתאימים לגבייה שאיננה מתקדמת או

יעוץ השקעות

יעוץ השקעות נחשב לעניין חשוב ומהותי לכל אדם שמעוניין להשקיע בשוק ההון, בייחוד לאור העובדה שמערכות הייעוץ הבנקאיות סובלות מחסרונות רבים לעומת הייעוץ הניתן באופן

סיוע בגיוס כספים

כל הקמת עסק חדש או עסק קיים לקראת צמיחה והתרחבות, זקוקים לתקציב מסוים, מה שמצריך לרוב באיתור שירות של סיוע בגיוס כספים בסכום המתאים. מכיוון

ליווי וייעוץ עסקי

עסקים בהקמה; עסקים שנקלעו לקשיים; רצון לצמוח ולהתפתח; כל אלו ועוד נסיבות רבות מובילות עסקים וחברות מכל סוג וגודל לקבלת ליווי ויעוץ עסקי שיסייע בשיפור

הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות מסייעת לכל עסק לרכז את תנועותיו הכספיות, כך שהוא יוכל לחשב כראוי את התחייבויותיו ותקבוליו ולראות בסופו של דבר עלייה עם הזמן ברווחים.