רואה חשבון לחברות

מטרת העל של כל חברה היא להצליח בתחום עיסוקה ולמקסם את הרווחים שלה. ההצלחה העסקית באה לידי ביטוי במכירות של המוצר או השירות, כמו גם ביכולת של החברה להתנהל נכון ובצורה יעילה במישור הכלכלי. התנהלות כלכלית נכונה בחברות היא מורכבת ולרואה החשבון של החברה תפקיד מרכזי וחשוב. עליו להיות מקצוען בתחומו ולהיות בקיא במושגים של עולם התוכן שבו החברה עוסקת.

מה הם תחומי האחריות של רואה חשבון לחברות?

לרואה חשבון שמתעסק עם חברות יש כמה וכמה תחומי אחריות, והעבודה שונה במהותה מעבודתו של רואה חשבון המטפל בעוסקים פטורים או עוסקים מורשים. רואה חשבון לחברות אחראי על פתיחת התיקים של החברה ברשויות המס, וכמובן ניהול וייעוץ תשלומי המס לרשויות המיסוי השונות באופן שוטף.

זאת בנוסף להגשת דוחות שנתיים ותקופתיים, הצהרת הון וכיוצא באלו. אולם ניהול הספרים של תאגידים הוא מטבע הדברים מורכב יותר משל עסקים קטנים ומחייב עמידה בהוראות מיסוי ורגולציה שהן מחמירות יותר.

על כן רואה חשבון שמעניק שירות לחברות מכיר נדרש לדעת לספק ללקוחותיו גם ייעוץ מס שיסייע להם בהפחתת חבות המס המשולם על ידי החברה ומיקסום שורת הרווח שלה. בנוסף לכך מסייע רואה החשבון המעניק שירותים לחברות גם בבדיקת כדאיות של השקעות ומהלכים עסקיים שונים, משמעותם מבחינה מיסויית וייעוץ תזרימי שוטף.

 

הפחתת חבות המס

רואה חשבון לחברות אחראי על ניהול וייעוץ תשלומי המס לרשויות המיסוי באופן שוטף. רואה החשבון נדרש לדעת לספק ללקוחותיו ייעוץ מס שיסייע להם להפחית את חבות המס אותה תשלם החברה על מנת למקסם את שורת הרווח שלה. רואה החשבון יכול לבצע בדיקות כדאיות כלכלית של השקעות ומהלכים עסקיים רבים תוך בחינת משמעותם מבחינה מיסוי ותזרים בשוטף.

רואה חשבון לחברות
רואה חשבון לחברות

רואה חשבון לחברות

באחריותו של רואה החשבון למנוע מהחברה סנקציות מרשויות המס. רואה החשבון מלווה את כל הנושא של התשלומים לעובדים והפקת תלושי השכר, כמו גם סיוע בכל הנוגע לנושא המימון לחברה. אחד התפקידים הכי חשובים של רואה החשבון הוא עריכת ביקורת ספרים לחברה, על מנת שהיא תהיה מוכנה לביקורות של רשויות המיסים.

 

ניהול תקין של הספרים

כל חברה בישראל חייבת בניהול ספרי חשבונות. קיימים הבדלים בין אופן ניהול החשבונות של עסקים שונים בישראל בהתאם לקריטריונים שנקבעו בחוק. כל בעל עסק נדרש לנהל את הספרים על פי הוראות החוק ובהתאם לקריטריונים שהוגדרו לו. ניהול ספרים בצורה לא תקינה עשוי להוביל לסנקציות חמורות, כמו פסילת הספרים, אי הכרה בהוצאות העסק וקביעת שיעור מס בגובה 30%.

 

מעקב תקופתי

ניהול חשבונאי לא תקין עשוי אף להוביל להליכים פליליים שונים שעשויים להסתיים בתשלום קנסות גבוהים או אפילו מאסר בפועל במקרים חמורים. רואה החשבון צריך לבצע מעקב ותכנון תקופתי מדי מספר חודשים ולוודא בהתאם לנתוני העסק כי החברה פועלת כראוי. עליו גם לדאוג לביצוע תשלומי המקדמות לשלטונות המס ולעדכן את התשלומים במידה ויש שינויים במהלך השנה.

 

ייעוץ פיננסי

לרואה החשבון תפקיד משמעותי עבור העסק והוא יכול לתרום רבות להצלחתו. מכיוון שהוא חשוף לכל הנתונים המספריים של החברה ומכיר את ההיסטוריה החשבונאית של העסק, הוא יכול במקרים רבים לחזות את העתיד התזרימי. הוא יכול לייעץ לבעלי החברה כיצד יהיה ניתן לחסוך בהוצאות או להגדיל הכנסות.

רואה חשבון לחברות יכול לסייע גם בתכנון אשראי ולהכין את הבקשה לקבלת הלוואה. הוא יכול גם לתת כלים שיסייעו בניהול התקציב בצורה נבונה. ניתן להיעזר בשירותיו על מנת להחליט אם להשתמש בכסף הפנוי להשקעה בעסק או להחזר הלוואות. רואה החשבון של החברה יכול גם לסייע בייעול  אופן ניהול המלאי שלך תוך בחינת עלויות אחסון וניתוח נתוני ההכנסות על מנת שלא לשמור מלאי בעודף או בחסר.

 

רואה חשבון לחברות הייטק

בענף ההיי-טק יש חשיבות מכרעת בבחירת רואה חשבון לליווי החברה ועליו להכיר היטב את התחום על כל היבטיו. הניסיון והידע נדרש על מנת לדעת כיצד להתנהל מול הרשויות וגופים נוספים לרבות בעולם הקרנות והמענקים. לרואה החשבון בתחום זה עשוי להיות תפקיד גם בגיוס משקיעים, תוך הכנת דוחות רלוונטיים וזיהוי הזדמנויות עסקיות.

 

בחירת פירמה מלווה

כאשר יש צורך ברואה חשבון לצורך ליווי חברת הזנק,  חשוב לפנות למשרד המנוסה באספקת שירותי הנהלת חשבונות לסטארט אפים. רואי חשבון העוסקים בתחום זה רגילים לעבוד בקצב המיוחד המאפיין את מגזר זה ויש צורך בזמינות גבוהה ובעבודה מהירה ואינטנסיבית של רואה החשבון. חברות סטארט נדרשים גם לעיתים להכין דיווחים לגורמים בינלאומיים במהירות.

 

רואה חשבון לעמותות

עמותות הם תאגידים המוקמים לצורך קידום מטרות ציבורית. הכנסות העמותה משמשות לטובת קידום מטרותיה. ההתמחות של רואה החשבון בתחום הינה ייעודית מכיוון שישנם פטורות מיוחדים ממס שיש לקחת בחשבון בעת ליווי העמותה. גם על עמותות חלה חובת הגשת דוחות שנתיים על הכנסות והוצאות ויש לנהל את הספרים החשבונאיים ההתאם לחוק.

מינוי רואה חשבון לעמותה נדרש לצורך הגשת דו”חות ביקורת ולשם שמירה על המנהל התקין בעמותה. על מנת לפעול בהתאם לחוק, העמותות נדרשות לעמוד בדרישות רשם העמותות, רשויות המס וגורמים נוספים. הפרת התקנות כולל אי ביצוע דוח ביקורת עשויה לגרור עונשים וקנסות על העמותה. הדבר עשוי אף להגיע לעיתים להליכים פליליים ולסגירת העמותה.

 

רואה חשבון לחברות ציבוריות

עבודתו של רואה חשבון לחברה ציבורית כוללת מרכיבים שבחלקם דומים למרכיבי הטיפול בחברות פרטיות וחלקם ייחודיים לחברות מסוג זה. יש צורך לבצע ביקורות לתקופת הרבעונים  דבר המייחד את הליווי החשבונאי של חברות הציבוריות. העבודה נדרשת בין היתר עבור המאזן התקופתי בו נבדקת תמונת המצב הפיננסית של החברה במועד מסוים.

רואה חשבון המתמחה בליווי חברות ציבוריות נדרש גם להוציא דוח דירקטוריון במסגרתו הוא מסביר את השפעתם של אירועים שונים על הנתונים הכספיים שהוצגו בדוחות אחרים. דוח זה נועד לסייע בקבלת החלטות אסטרטגיות בנוגע להשקעה, פיתוח ועוד.

 

עלות השירותים

אחד הדברים שחשוב לבדוק בעת בחירת רואה חשבון לחברות הוא כמה השירותים שלו יעלו. עלות הליווי מושפעת ממספר פקטורים לרבות, כמות העבודה, מספר העובדים המועסקים בחברה, מספר הספקים ונותני השירותים הנספים עימם החברה עובדת, תחזוקת הנכסים והרכבים של החברה ועוד.

חשוב להבין שעלות שירותי ראיית החשבון תלויה בכמות העבודה. כל עסקה שהעסק מבצע כוללת זמן עבודה נוסף עבור רואה החשבון. לכן היקף העסקאות או רמת הפעילות המסחריות שהחברה מפעילה הן פרמטר מרכזי בקביעת העלות של שירותי ראיית החשבון. כאשר בוחרים רואה חשבון לחברות יש להביא לידיעתו את כלל הפקטורים הנ"ל ולקבוע מראש את התמחיר הראוי.

 

האחריות הכוללת של רואה החשבון

רואה חשבון לחברות הוא איש מקצוע שאחראי על כל ההתנהלות הפיננסית של החברה בהיבט של מס. רואה חשבון לחברות הוא אדם שעבר הכשרה אקדמית ארוכה והפך למומחה בכל הקשור לעולם המס. עליו לנהל עבור החברה לא רק את הרישום החודשי המתמשך של הוצאות והכנסות, אלא גם את כל הפעולות הקשורות בהתנהלות המס של החברה בכל עת, בכל חודש ובכל שנה.

 

מחלקות רלוונטיות

משרדי רו"ח שמתמחים בליווי חברות מנהלים מגוון מחלקות ייעודיות על מנת לספק מענה מקיף, מהיר ומקצועי. מחלקת רשויות המס מספקות את כל המענה הנדרש בכל הקשור להתנהלות השוטפת מול ביטוח לאומי, מס הכנסה ומע"מ. מחלקת המיסים לרוב מספקת מענה לסוגיות חבות המס ומלבד תכנון מס ניתן גם ליווי וייצוג בדיונים במס הכנסה, ביטוח לאומי ועוד.

 

פעילות בשוק האמריקאי

חברות רבות פועלות גם במסגרת השוק האמריקאי ולשם כך, רואי החשבון נדרשים גם להכיר את העבודה מול רשויות המס בארצות הברית, על מנת לנהל פעילות עסקית בארה"ב בהתאם לחוק המקומי. רואה חשבון לחברות נדרש לעיתים לבצע תכנוני מס מורכבים, תוך רתימת הידע המקצועי של הצוות לטובת הלקוח על מנת לבצע תכנון מס מקיף במסגרת החוק.

 

שינויים מבניים

שירותיו של רואה חשבון לחברות חיוניים לקראת שינויים מבניים בחברה. תהליך של  מיזוג או פיצול של חברה הינו מורכב ונדרש ידע רב וניסיון רלוונטי בתכנוני מס, על מנת לבצע את המהלכים בצורה שתהיה אופטימלית לחברה ולבעלי המניות שלה.

הדבר כולל לעיתים גם בדיקת נאותות על מנת לוודא שהצגת המידע על התאגיד תהיה בצורה מדויקת ונכונה לקראת הנפקה וכחלק מהכנת תשקיף. הדבר יכול להידרש גם בחברה פרטית כאשר רוכש או משקיע פוטנציאלי מעוניינים לוודא שהנתונים העסקיים שנמסרו להם לגבי החברה נכונים.

 

עבודה מול רשויות המס

רואה חשבון לחברות מלווה את החברה בהתנהלותה מול מגוון רשויות ומוסדות שונים. הדבר כולל פתיחת תיקים, ביטול קנסות השגת אישורים ועוד. נדרשת מומחיות מיוחדת על מנת לייצג חברות בדיונים מול מוסדות אלו. במקרים רבים יש צורך לנהל דיונים סביב מה שקרוי, פרה רולינג או החלטות מיסוי מקדמיות.

 

בדיקות מקדמיות

מדובר בפניות לרשויות המס על מנת לערוך בירור מקדים עבור החלטות שונות אותן שוקלים לבצע. נדרשת בין היתר היכרות מעמיקה בנושא של מיסוי ניירות ערך, כאשר גביית המס על ניירות ערך מתבצעת לרוב על ידי הבנקים והמס מנוכה במקור עבור כל פיקדון. בעזרת רואה חשבון לחברות מנוסה בתחום ניתן לצמצם משמעותית את המס שישולם על רווחי הון.

 

מפעל מועדף

תחום נוסף בהם עוסקים רואי חשבון לחברות הוא בליווי וייצוג מפעלים מועדפים בישראל. המדינה מעניקה הטבות שונות לחברות העונות על תנאים מסוימים. יש צורך בהיכרות מעמיקה עם החוקים והתקנות הרלוונטיים ויש צורך בסיווג נכון ומדויק של מהות העסק כמו גם תכנון מקיף של אופן פעילותו על מנת לקבל את הטבות המס המרביות.

 

ביצוע ביקורת פנימית

רואה חשבון לחברות לעיתים נדרש לבצע ביקורת פנימית. הדבר נעשה במגוון של מצבים או לקראת ביצוע שינויים או רפורמות שמטרתם לקדם ולממש את מטרות הארגון. במסגרת הביקורת רואה החשבון נדרש להעריך סיכונים רלוונטיים ולהציע פתרונות למניעתם. לעיתים יש צורך בביקורת חקירתית על מנת לאשש או להפריך חשדות לגבי פעולות חריגות בחברה.

 

משרד בוטיק או  פירמה גדולה

ניתן למצוא רואי חשבון לחברות הן בפירמות גדולות והן במשרדי בוטיק קטנים. לשתי האפשרויות יש יתרונות וחשוב להתאים את אופי המשרד המלווה לסוג החברה ובעיקר לגודלה. כאשר מדובר על ליווי של חברה קטנה יחסית, הרי שהנהלת החשבונות לרוב תהיה מורכבת פחות ויהיה עדיף לקבל יחס אישי המאפיין את משרדי הבוטיק.

 

שירותים מורכבים

לרוב כאשר מדובר על חברה גדולה, יש צורך במתן שירותי הנהלת חשבונות מורכבים בהרבה ולעיתים למשרד בוטיק לא יהיה את כל הכלים והמחלקות הנדרשות על מנת לתת את המענה הנדרש. הדבר נכון המיוחד כאשר מדובר בעסק שפועל במימון רחב ומעורבים בו גורמים בינלאומיים מכיוון שלמשרדים גדולים יש את כוח אדם והאמצעים לתמוך בפעילותה של החברה.

 

כיצד עבודה עם רואי חשבון לחברות מסייעת במניעת סנקציות מרשויות המס?

לרואה החשבון יש נגיעה גם בתשלומים לעובדים, הפקת תלושי שכר, מצב המניות, ואפילו סיוע בנושא המימון לחברה. אולם אחד התפקידים הכי חשובים של רואה החשבון הוא עריכת ביקורת ספרים לחברה, על מנת שהיא תהיה מוכנה לביקורות של רשויות המיסים.

רק הכנה מוקדמת יכולה להבטיח כי החברה פועלת בהתאם להוראות החוק ושלא יופעלו כנגדה סנקציות מכבידות עקב חריגות.

 

לסיכום

במאמר זה עסקנו בתפקידיו ובמומחיותו של רואה חשבון לחברות. כפי שציינו, יש צורך בהתמחות מיוחדת לשם עבודה עם חברות היי טק, חברות ציבוריות ועמותות שלא למטרות רווח. ניתן לבחור בין עבודה עם משרד בוטיק המספק יחס אישי או לעבוד עם פירמה גדולה המעניקה שירותים מורכבים. הדבר תלוי במאפייני החברה, גודלה ותחום פעילותה. אתם מוזמנים לקבוע איתנו פגישת ייעוץ ונשמח לסייע.

 

שאלות ותשובות בנושא רואה חשבון לחברות

העבודה היא מורכבת יותר, שוטפת, וכוללת הרבה יותר אלמנטים של ייעוץ והכוונה. בעוד העבודה של רואי חשבון לעסקים קטנים היא מאוד בירוקרטית וכוללת הגשת דו"חות עבור אנשים שלא מבינים בנושאים הללו. עבור חברות, שירות איכותי שכזה שווה הרבה כסף.

תשומת לב לפרטים הקטנים היא תמיד חשובה ויכולה לעשות הבדל גדול בהמשך הדרך. בנוסף, רואה חשבון מודרני הוא רואה חשבון עם ראייה כללית וטביעת עין עסקית. הוא צריך לדעת לקבל נתונים במאקרו ולנתח אותם בצורה שתמקסם את רווחי החברה.

כן. רואי חשבון הם קריטיים להצלחה של חברות גדולות המעסיקות הרבה עובדים, עובדות עם ציוד ומלאי או כאלו שנותנות שירות. חברות שמתעסקות עם כל כך הרבה כסף שנכנס ויוצא צריכות אדם איכותי שיעשה סדר וידאג לרווחתה הכלכלית של החברה.

כן. חוק החברות קובע כי כל חברה יכולה למנות כמה רואי חשבון שיעזרו לה. אם מדובר בחברה ענקית, אז הרי שיש צורך בכמה רואי חשבון איכותיים על הפיירול כדי לייעל את הפעילות ולהצליח להשתלט על כל העבודה.

שיתוף ברשתות החברתיות
Facebook
Twitter
LinkedIn
חזרו לחלק שמעניין אתכם

רו"ח יניב נשר בפייסבוק | רו"ח יניב נשר בלינקדאין | מייל אישי: [email protected]

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 10 ביקורות
×
js_loader